ΡΟΗ 24/7:

Ο Σιμουκέκα τερμάτισε πρώτος στον 6ο Διεθνή Νυχτερινό Ημιμαραθώνιο Θεσσαλονίκης (ΦΩΤΟ)

20171014 193600

Εκατοντάδες δρομείς πλημμύρισαν το κέντρο της πόλης

Ο αθλητής από τη Ρουάντα, Ζαν Μπαπτίστ Σιμουκέκα, τερμάτισε πρώτος στον 6ο Διεθνή Νυχτερινό Ημιμαραθώνιο Θεσσαλονίκης, σε 1 ώρα, 6 λεπτά και 15 δευτερόλεπτα.

Δεύτερος τερμάτισε ο Χοσέα Κισόριο από την Κένυα και στην τρίτη θέση ο Έλληνας δρομέας, Γιώργος Μενής.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο πρωτοπόρος, με την επίδοσή του, άγγιξε το ρεκόρ του χρόνου τερματισμού του Διεθνή Νυχτερινού Ημιμαραθώνιου Θεσσαλονίκης, το οποίο είναι 1 ώρα, 5 λεπτά και 52 δευτερόλεπτα. Ο χρόνος αποτελεί τον δεύτερο καλύτερο στη διοργάνωση.

37e7c00da98bf3345a0325583f06e186 XL

Χιλιάδες δρομείς γέμισαν το κέντρο της πόλης προκειμένου να συμμετέχουν σε αυτή τη μεγάλη νυχτερινή γιορτή.

Η διαδρομή του Ημιμαραθωνίου ακολούθησε τις οδούς: Ναυάρχου Κουντουριώτου, Λεωφόρος Νίκης, Λεωφ. Μεγ. Αλεξάνδρου, αναστροφή 180◦ στο ύψος της Γεωργίου Παπανδρέου, Λεωφ. Μεγ. Αλεξάνδρου, στροφή δεξιά επί της Γ’ Σεπτεμβρίου, στροφή αριστερά και είσοδος στην Ανδρονίκου, Τσιμισκή, Πολυτεχνείου, στροφή 180◦ και είσοδος στην Καρατάσου, Κουντουριώτου, όπου οι δρομείς ολοκλήρωσαν την πρώτη στροφή. Οι δρομείς διανύοντας την συγκεκριμένη διαδρομή δύο φορές τερμάτισαν κινούμενοι επί της Λεωφόρου Νίκης μπροστά στον Λευκό Πύργο.