ΡΟΗ 24/7:

Στον τελικό των "τελικών" ο Τσιτσιπάς, νικώντας τον Φέντερερ

atp paris stefanos

Ο πρώτος Έλληνας τενίστας που συμμετέχει σε τελικό ATP Finals

Στον τελικό του ATP Finals στο Λονδίνο κατάφερε να προκριθεί ο Στέφανος Τσιτσιπάς, νικώντας στον ημιτελικό τον "βασιλιά" του τένις (και ίδαλμά του) Ρότζερ Φέντερερ, με 2-0 σετ (6-3 και 6-4), δίνοντας έναν σπουδαίο αγώνα.
Ο 21χρονος τενίστας για να φτάσει στον τελικό νίκησε τον Ντανίιλ Μεντβέντεφ και τον Αλεξάντερ Σβέρεφ, κέρδισε σήμερα και τον 38χρονο Ελβετό, μετά από έναν αγώνα που κράτησε 1 ώρα και 36 λεπτά, ενώ έχασε μόνο το ματς με τον Ράφα Ναδάλ, πετυχαίνοντας να είναι ο πρώτος Έλληνας που θα συμμετέχει σε τελικό ATP Finals.
Ο Τσιτσιπάς θα διεκδικήσει αύριο τον τελικό της κορυφαίας διοργάνωσης, αντιμετωπίζοντας τον κάτοχο του τίτλου, Γερμανό, Αλεξάντερ Ζβέρεφ, ή τον Αυστριακό, Ντόμινικ Τιμ, στον άλλο αποψινό ημιτελικό (22.00).