ΡΟΗ 24/7:

Έγραψε ιστορία ο Στέφανος Τσιτσιπάς! (Βίντεο)

skysports stefanos tsitsipas 4839490

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κράτησε 2 ώρες και 37 λεπτά, ο Στέφανος Τσιτσιπάς αν και έχασε το πρώτο σετ, βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και με τρομερό πάθος και θέληση κατάφερε να κατακτήσει τον τίτλο του London ATP Finals, επικρατώντας με 2-1 του αξιόμαχου Ντομινίκ Τιμ.

Στο πάνθεον των μεγάλων του τένις, και στους θρύλους του ελληνικού αθλητισμού, καταχωρίστηκε με ανεξίτηλα γράμματα από την Κυριακή ο Έλληνας Τενίστας, ο οποίος έγραψε ιστορία νικώντας με 2-1 σετ (6-7, 6-2, 7-6) τον Ντομινίκ Τιμ στον τελικό των ATP Finals στο Λονδίνο. Το ματς με τον Αυστριακό ήταν συναρπαστικό με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ.

Με μεγάλη ανατροπή ο Στέφανος κατέκτησε έτσι τον 4ο και μεγαλύτερο τίτλο της καριέρας του στην O2 Arena, και έγινε ο έκτος νεότερος πρωταθλητής στην 50ετή ιστορία του τουρνουά. Για «νέο βασιλιά του Λονδίνου» κάνει λόγο η διοργάνωση.

Παρά το γεγονός πως έχασε το πρώτο σετ στις λεπτομέρειες, με 8-6 στο τάι-μπρέικ, o Έλληνας πρωταθλητής έκανε επίδειξη δύναμης στο 2ο σετ με 6-2. Στο 3ο προηγήθηκε με 3-1 με break, ωστόσο ο Αυστριακός αντέδρασε και υποχρέωσε τον 21χρονο πρωταθλητή να σερβίρει για να μείνει στο ματς, ωστόσο και το 3ο σετ, οδηγήθηκε σε τάι-μπρέικ.

Εκεί ο Τσιτσιπάς έκανε τα εύκολα-δύσκολα, αφού προηγήθηκε 4-1 με δύο mini-break, ο Τίεμ απάντησε με τρεις σερί πόντους, αλλά ο Τσιτσιπάς απάντησε με ένα ακόμα mini-break, κράτησε το σερβίς του στους δύο επόμενους πόντους και έκανε το 7-4 για να κατακτήσει τον τίτλο. Αυτή ήταν η 3η νίκη του Τσιτσιπά κόντρα στον Αυστριακό αντίπαλο του και έτσι ανέβασε το ρεκόρ του σε 9-8 για φέτος κόντρα σε αθλητές της πρώτης δεκάδας.