ΡΟΗ 24/7:

Αφεντικό στην Πυλαία ο Άρης!

1398354

Ο Αυτοκράτορας έκανε την βόλτα του στην Πυλαία όπως και πέρσι! Με εξαιρετική απόδοση στο δεύτερο ημίχρονο επέστρεψε από το -10 και πήρε εύκολα στο τέλος μια δίκαιη νίκη με σκορ 77-69, κλειδώνοντας την θέση του στην πρώτη τετράδα και έγινε φαβορί για την τρίτη αφού έχει την ΑΕΚ στην έδρα του!

τΚίτρινο… βάφτηκε το πολύ όμορφο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης ανάμεσα σε ΠΑΟΚ και Άρη στη Πυλαία, αν και κάποιοι το χάλασαν στο τέλος ξεκινώντας βροχή αντικειμένων και τραυματίζοντας τον κομισάριο του ματς!

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη, παρότι έχανε με δέκα πόντους (45-35) στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου, έπαιξε καταπληκτικό μπάσκετ από εκείνο το σημείο και έπειτα και έχοντας σε εκπληκτική μέρα την τριάδα ΜακΝιλ, Γουότερς και Γουάιτ, επικράτησε 77-69. Έτσι, οι «κίτρινοι» που έκαναν θραύση στα επιθετικά ριμπάουντ έμειναν στη διεκδίκηση της τρίτης θέσης από την ΑΕΚ.

Από τη μεριά του ο ΠΑΟΚ, που υπέστη τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα, είχε κανονικά στη διάθεσή του τους αμφίβολους, Μαργαρίτη και Βασιλειάδη, είχε σε καλή μέρα τον Έλληνα γκαρντ/φόργουορντ και τον Χάτσερ, αλλά έχασε τον αμυντικό του προσανατολισμό και πολλά ριμπάουντ, με αποτέλεσμα να μείνει στις οκτώ νίκες σε δεκαέξι παιχνίδια.

Η αναμέτρηση, διεκόπη, 8,3 δευτερόλεπτα πριν το τέλος για περίπου είκοσι λεπτά, λόγω ρίψης αντικειμένων από τους οπαδούς του ΠΑΟΚ. Το ένα από αυτά χτύπησε και τραυμάτισε τον κομισάριο, ενώ κάποιοι θερμόαιμοι επιχείρησαν να μπουν!

234040α

O Άρης έδειχνε να ελέγχει αρχικά τον ρυθμό, προηγήθηκε με σκορ 15-11 στο 6΄ με τον Γουότερς να είναι ιδιαίτερα εύστοχος, αλλά ο ΠΑΟΚ αντέδρασε άμεσα και προηγήθηκε 20-19 στο τέλος της τρίτης περιόδου, χάρη σε τρίποντα από Βασιλειάδη και Τέπιτς. Ο δικέφαλος του βορρά, είχε μεγαλύτερο πλουραλισμό στο σκοράρισμα, ήταν πιο δημιουργικός και εύστοχος έξω από τα 6.75 . Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ επέβαλε πλήρως τον δικό του ρυθμό έπαιρνε σκορ από τα λάθη του Άρη, βρήκε λύσεις από τον Τσόχλα και προηγήθηκε 32-24 στο 15΄. Οι «κίτρινοι» εκτός από άστοχοι, είχαν και φανερό πρόβλημα στην περιφερειακή άμυνα, αλλά και στο «ζωγραφιστό». Με τον ΜακΝιλ να δίνει κάποια ώθηση, ο Άρης κράτησε τη διαφορά σε φυσιολογικά επίπεδα, 39-33 στο ημίχρονο.

Το δεύτερο ημίχρονο, ξεκίνησε με δεκαπεντάλεπτη καθυστέρηση, καθώς όπως και στην έναρξη του ματς, οι οπαδοί του ΠΑΟΚ πέταξαν στο παρκέ δεκάδες κορδέλες, που μάταια οι άνθρωποι του γηπέδου προσπαθούσαν να μαζέψουν, αφού συνέχιζαν να πέφτουν και άλλες. Οι παίκτες των γηπεδούχων δεν… επηρεάστηκαν και με τους Χάτσερ-Σχορτσανίτη, πήραν προβάδισμα δέκα πόντων (45-35 στο 24΄) με τον Άρη να είναι πολύ άστοχος. Το 4ο φάουλ του «Σόφο», επηρέασε σε μεγάλο βαθμό την αμυντική λειτουργία του «δικεφάλου του βορρά» και οι «κίτρινοι», βρίσκοντας διαδρόμους στο αντίπαλο καλάθι, ισοφάρισαν με επί μέρους 13-3 σε 48-48 στο 27΄.

233957

Η έφεση των παικτών του Πρίφτη στα επιθετικά ριμπάουντ έδιναν συνεχώς έξτρα κατοχές και το τέταρτο δεκάλεπτο άρχισε με τον Άρη να προηγείται 58-56, χάρη σε buzzer beater τρίποντο του ΜακΝιλ. Η διαφορά υπέρ τω «κίτρινων» έφτασε στο +6, τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε με τρίποντο του Τσούπκοβιτς για το 68-62, την ώρα που ο ΠΑΟΚ είχε εγκλωβιστεί επιθετικά. Με τρίποντο του Τσόχλα, ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 70-67, με 59 δευτερόλεπτα να απομένουν. Οι φιλοξενούμενοι, απάντησαν με τρίποντο του Γουάιτ στην επόμενη επίθεση για το 73-67 και «καθάρισαν» το ματς. Ακολούθησε το αντιαθλητικό φάουλ του Δέδα στο 76-69 με 8΄΄, που προκάλεσε τη ρίψη αντικειμένων και τη προσωρινή διακοπή του αγώνα…

Τα δεκάλεπτα
: 20-19, 39-33, 56-58, 69-77.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος)
: Τέπιτς 11 (1), Βασιλειάδης 15 (3), Μαργαρίτης 4, Μάρκοβιτς 2, Χάτσερ 16 (1), Λιάπης, Κακαρούδης 2, Τσόχλας 9 (2), Δέδας, Κώτας, Σχορτσανίτης 8, Ντούβνιακ 2.
Άρης (Πρίφτης): Γουάιτ 13 (1), Γουότερς 17 (1), Κοέν 4, Μούρτος 4, ΜακΝιλ 19 (3), Ξανθόπουλος, Πελεκάνος 3 (1), Τσούπκοβιτς 3 (1), Ζάρας 4, Χάγκινς 8, Σίμτσακ 2. ροστά στο σκορ με 56-58. Ο ΑΡΗΣ είχε την ψυχολογία υπέρ του και διατηρήθηκε στο προβάδισμα ενώ με τρίποντο του Τσούπκοβιτς έκανε το 62-68.

Οι "κίτρινοι" είχαν την ψυχραιμία και το καθαρό μυαλό για τις επιλογές τους και προηγήθηκαν με 69-75, 30 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε με φοβερό τρίποντο του Γουάιτ. . Η νέα διακοπή δεν επηρέασε τους "κίτρινους", άλλωστε απέμεναν μόλις οχτώ δευτερόλεπτα και ο Μούρτος σφράγισε το τελικό 69-77.

Τελευταία τροποποίηση στιςΤετάρτη, 03 Φεβρουαρίου 2016 22:14