ΡΟΗ 24/7:

Παγκόσμια πρωταθλήτρια η εθνική πόλο Νέων ανδρών

ethniki polo neonandron veligradi2017 1021x580

Επικράτησε της Κροατίας στον τελικό του Βελιγραδίου

Στη κορυφή του κόσμου ανέβηκε η εθνική ομάδα πόλο Νέων ανδρών που κέρδισε μετά από ένα συγκλονιστικό τελικό στο Βελιγράδι, την Κροατία με 5-3 στα πέναλτι (7-7 κ.α).

Είναι το δεύτερο χρυσό μετάλλιο που κατακτά η Ελλάδα σε αυτή την κατηγορία Εθνικών ομάδων, μετά το 2001 στην Κωνσταντινούπολη και στον τελικό κόντρα στη σημερινή αντίπαλό της. Σε τελικό έχει φτάσει άλλες δύο φορές, όπου κατέκτησε το ασημένιο, το 1995 στη Γαλλία (ηττήθηκε από την Ουγγαρία) και το 2011 στην Κροατία (ηττήθηκε πάλι από την Κροατία).

Η Ελλάδα νίκησε με συνολικό σκορ 12-10, και μετά από τη διαδικασία των πέναλτι (κανονικός αγώνας 7-7, πέναλτι 5-3) στον μεγάλο και συγκλονιστικό τελικό της διοργάνωσης την Κροατία, κάνοντας άλλη μια τρομερή ανατροπή και κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο ανεβαίνοντας στο πιο ψηλό σκαλί του βάθρου, όπως και το 2001 στην Κωνσταντινούπολη.

Mε τον κόσμο στο πλευρό της, να φωνάζει «Ελλάς, Ελλάς» στις κερκίδες του κολυμβητηρίου στο Βελιγράδι, η Εθνική έδωσε μεγάλη μάχη στην πισίνα απέναντι στους Κροάτες που προηγούνταν καθόλη σχεδόν τη διάρκεια του αγώνα και είχαν φτάσει το δείκτη του σκορ μέχρι και 5-2 υπέρ τους στις αρχές του τρίτου οκταλέπτου.

Με επική ανατροπή τα παιδιά του Τεό Λοράντου γύρισαν το σκορ, προηγήθηκαν ένα λεπτό πριν το τέλος με 7-6, αλλά ισοφαρίστηκαν στο τελευταίο δευτερόλεπτο της αναμέτρησης με αποτέλεσμα ο παγκόσμιος τίτλος να κριθεί στα πέναλτι.

Στη ψυχοφθόρα αυτή διαδικασία, οι παίκτες της Εθνική μας παρουσιάστηκαν ψύχραιμοι και δεν αστόχησαν ούτε σε ένα πέναλτι! Σε αντίθεση με τους Κροάτες, που δεν είχαν καθαρό μυαλό και είχαν δοκάρι. Με τελικό σκορ 5-3 η κορυφή του παγκόσμιου πόλο βάφτηκε γαλανόλευκη!

Ο τερματοφύλακας της ομάδας, Μανώλης Ζερδεβάς, ήταν και πάλι εκπληκτικός, με τις επεμβάσεις του να είναι σωτήριες. Η άμυνα ήταν από σίδερα και στην τελευταία περίοδο βρέθηκαν λύσεις και στην (προβληματική μέχρι εκείνη τη στιγμή) επίθεση!

Μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ με τρία γκολ, όμως δεν το παράτησε. Μείωσε στη λήξη της τρίτης περιόδου σε 5-4. Και μπήκε δυναμικά στην τέταρτη και τελευταία περίοδο. όπου εκεί πήγε από την κόλαση, στον παράδεισο, πάλι πίσω… και τέλος στην κορυφή του κόσμου! Στην τελευταία περίοδο, το σκορ ήταν 6-5 υπέρ των Κροατών. Όμως με αυταπάρνηση και πάθος οι πάικτες του Τεό Λοράντου κατάφεραν ισοφάρισαν, προηγήθηκαν με 7-6 και αν δεν ερχόταν η ισοφάριση ένα δευτερόλεπτο πριν από τη λήξη της κανονικής διάρκειας, οι Έλληνες παίκτες θα είχαν φορέσει νωρίτερα το χρυσό.

Στα πέναλτι έδειξαν όλοι πόσο το πιστεύουν. Δεν έχασαν την αυτοσυγκέντρωσή τους, ούτε δευτερόλεπτο. Ευστόχησαν και στις πέντε εκτελέσεις, σε αντίθεση με τους Κροάτες που έστειλαν τη μπάλα στο δοκάρι και είδαν το κύπελλο να απομακρύνεται…

Η εξέλιξη του σκορ:

Α’ οκτάλεπτο: Λάζιτς 0-1 (περιφ.) 6.17, Μπίλιακα 0-2 (π.π.) 3.28, Παπαναστασίου 1-2 (π.π.) 2.46.

Β’ οκτάλεπτο: Γαρδίκας 2-2 (π.π.) 6.16, Μπίλιακα 2-3 (π.π.) 3.00, Ντούτζεβιτς 2-4 (φουντ.) 1.22.

Γ’ οκτάλεπτο: Τζόβιτς 2-5 (π.π.) 3.07, Τρούλος 3-5 (π.π.) 1.29, Μασμανίδης 4-5 (φουντ.) 0.24.

Δ’ οκτάλεπτο: Πέικοβιτς 4-6 (π.π.) 7.24, Γκιουβέτσης 6-5 (π.π.) 6.33, Γαρδίκας 6-6 (π.π.) 2.20, Νικολαϊδης 7-6 (φουντ.) 0.59, Μέρτσεπ 7-7 (π.π.) 0.01.