ΡΟΗ 24/7:

Στο 1-1 η Εθνική στο Ελσίνκι

ellada finl

- Στην βασική 11κάδα ο Στέφανος Αθανασιάδης από το Λάκκωμα

Δεν πήρε την πολυπόθητη νίκη η Εθνική Ελλάδας ούτε στο δεύτερο παιχνίδι των προκριματικών του 6ου ομίλου για το Euro 2016, καθώς αρκέστηκε στην ισοπαλία 1-1 (με γκολ του Καρέλλη στο 24’ και ισοφάριση από τον Ούρμε στο 55’) με την Φινλανδία.
Με δηλώσεις του στη ΝΕΡΙΤ, μετά το τέλος του αγώνα, ο ομοσπονδιακός προπονητής Κλαούντιο Ρανιέρι παραδέχθηκε ότι αν αποκλειστεί η Ελλάδα από την τελική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος είναι καταστροφή, μίλησε ωστόσο για βελτίωση στο αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, τονίζοντας την καλή εμφάνιση του Νίκου Καρέλλη, αλλά και του Στέφανου Αθανασιάδη, ο οποίος είναι από το Λάκκωμα Χαλκιδικής.
«Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου αμυνθήκαμε σε βάθος. Θέλαμε να κερδίσουμε και θεωρώ ότι παρουσιαστήκαμε βελτιωμένοι σε σχέση με το πρώτο ματς. Έμεινα ευχαριστημένος από τα νέα παιδιά και απ' όλους γενικότερα», είπε ο ομοσπονδιακός τεχνικός, τονίζοντας ότι: «Ήξερα πολύ καλά την Φινλανδία. Ήθελα να επιτεθώ. Ο Καρέλης κι ο Αθανασιάδης ήταν πολύ καλοί. Το ρίσκο ήταν υπολογισμένο, ενώ χάθηκαν κι άλλες ευκαιρίες».
Τέλος σε ερώτηση για το στόχο της πρόκρισης, ο Ρανιέρι ανέφερε: «Θα είναι καταστροφή αν δεν τα καταφέρουμε. Τώρα πρέπει να προετοιμαστούμε για το επόμενο ματς».
Βαθμολογία: Βόρεια Ιρλανδία 6, Φινλανδία 4, Ρουμανία 4, Ελλάδα 1, Ουγγαρία 1, Νησιά Φερόε 0.
Το επόμενο παιχνίδι είναι την Τρίτη (14/10, 9.45 μ.μ.) στο Καραϊσκάκη με την Βόρεια Ιρλανδία.
ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ: Μένπα, Αρκίβουο, Τοίβιο, Μοϊσάντερ, Ούρμε, Ρινγκ, Σπαρβ, Χετεμάι (46′ Χαμαλάινεν), Ερεμένκο, Ρίσκι (88′ Ταίνιο), Πούκι (70′ Πογιάνπαλο).
ΕΛΛΑΔΑ: Καρνέζης, Βύντρα, Παπασταθόπουλος, Μανωλάς, Τοροσίδης, Σάμαρης, Μανιάτης, Καρέλλης (81′ Σαμαράς), Ταχτσίδης, Μαυρίας (70′ Μώρας), Αθανασιάδης (84′ Μήτρογλου).